Catharina Gotby, "Psykiatriska sjukhuset", 1987
Signerad Catharina Gotby a tergo. Framtagen 1989. Vintage. Motiv ur projektet "Evigt brinnande tid". Silvergelatinfotografi, bildyta 38 x 25,3 cm. Bladstorlek 40,5 x 30 cm.
Slitage längs bladets ytterkanter, mjuka hörn.
Ett obetydligt mjukt hanteringsveck i bildens övre del, till vänster om huvudet, detta syns främst i släpljus.
Gotby, Cullberg, Matthis, "Evigt brinnande tid", 1992, avbildad.