Axmodell. Genombruten ryggbricka, två av stolarna med skuren dekor på ryggbrickan. Svarvade ben. Fem stolar med hörnfleuroner och kannelerade ben. H-kryss. Lös stoppad sits. Bredd 50 cm, sitthöjd 55 cm, totalhöjd 94 cm.
Två stolar med förlängda ben. Slitage. Märken. Repor. Lagningar. Torrsprickor.