Förgylld och bronserad. Dekorerad med bl.a. lagerfestonger samt krönande urna. Signerad A Lundmark på baksidan. Höjd 99, bredd 55 cm. Nyckel finns.
Bakre luckan till urverket har kilat fast. Ej genomgången. Ej funktionstestad. Torrspricka. Smärre dekorbortfall.