Hertha Bengtson, servis, 44 delar, "Blå eld", Rörstrand.
Bestående av:
11 tekoppar med fat, i klar respektive blå glasyr. Fatets diameter 17, koppens höjd 8 cm.
12 assietter i klar glasyr, diameter 19 cm.
6 assietter i röd glasyr, diameter 19 cm.
6 assietter i blå glasyr, diameter 19 cm.
2 pepparkar, höjd 6 cm.
2 saltkar, höjd 6 cm.
1 skål, längd 10,5 cm.
1 skål, längd 13 cm.
1 fat, längd 40 cm.
1 gräddkanna, höjd 10 cm.
1 tekanna, höjd 19 cm.
1 medföljande tekopp.
Smärre slitage. Glasyrmistor. Smärre krackelyr på ett par assietter. Nagg på den större skålen.