Carl Gustaf Hiort af Ornäs, hylla, "Välipala", för HMN Huonekalu Mikko Nupponen 1950-tal.
Teak-fanerat plan på två triangelformat ställ. Vita hyllplan med fack. Diverse monteringsmöjligheter. Längd ca 205 cm. Bredd 48 cm. Höjd ca 135 cm.
Åldersrelaterat slitage. Fanerskador. Märken. Repor.