Otto Hafenrichter

(Österrike, 1900-tal)
Otto Hafenrichter
(Österrike, 1900-tal)

Otto Hafenrichter, Dansande kvinna.

Skulptur i patinerad brons av dansande kvinna på en sockel i onyx. Art Déco. Signerad "O Hafenrichter". Total höjd 39 cm.

Ställvis slitage samt bortfall av patina. Ytslitage. Märken. Nagg på sockel.

Utropspris
2 500 SEK