Helstoppade fåtöljer med svängd form, röd textilklädsel med dekorativa snörmakerier. Fötter av betsad björk varav de främre formade som lejontassar. Sitthöjd 43, bredd 86, höjd 73 cm.
Ställvis slitage. Märken. Klädsel med lagningar. Fläckar. Delvis torkad stoppning.