Ingegerd Råman, skål, "Botvid", Skruf, 1980-tal.
Gulmelerad glasmassa med dekor av lingonris. Signerad Skruf 2213 I.Råman samt etikettmärkt. Höjd 16, diameter 21 cm.
Smärre fläckar. Enstaka märke.
Thage G. Peterson.
Medföljerande: fotografi samt tidningsurklipp från inköpstillfälle som visar när Thage G. Peterson håller i skålen.