Bing & Grøndahl

(Danmark, Född 1853)
Bing & Grøndahl
(Danmark, Född 1853)

Mat-och kaffeservis, 79 delar, "Måsen" ,Bing & Grøndahl, .

Bestående av:
12 skålar,diameter 16,5 cm
12 djupa fat, diameter 21 cm.
1 terrin med lock, höjd 18,5 cm.
4 fat, diameter 21,5 cm
1 sockerskål med lock, höjd 10 cm.
12 mattallrikar, diameter 24 cm.
12 assietter, diameter 17,5 cm.
14 st kaffekoppar med 12 s tillhörande fat, koppens diameter 8 cm, fatens diameter 14 cm.
2 tekoppar med tillhörande fat, koppens diameter 10 cm, fatens diameter 15 cm.
1 vas, höjd 14,5 cm.
4 st buljongkoppar med lock samt tillhörande fat, koppens diameter 12 cm, fatens diameter 17,5 cm.
1 kvadratformad fat, diameter 11 cm.
1 ovalt uppläggningsfat, längd 28 cm.
1 ovalt uppläggningsfat, längd 40 cm.
1 skål, diameter 22-23 cm.

Bruksslitage. Missfärgningar. Repor. Nagg på en av assietternas kant. Nagg på en av kaffekopparnas fat

Formgivare

Utropspris
4 000 SEK