Cigarrskrin med träinredning, bredd 15,5 cm, djup 9 cm, höjd 2,5 cm, Th. Marthinsen Sølvvarefabrikk, Norge.
Glasögonfodral, samorodok-arbete, invändigt tygklätt, bredd 16 cm, Kultakeskus, Tavastehus 1956.
Totalvikt ca 329 g.
Skrin med repor och smärre bucklor. Glasögonfodralet med graveringar, låset defekt.