Marmor och förgylld brons, urtavlan märkt A.D.F samt inuti märkt Roque a Paris 1365, vitemaljerad urtavla med romerska och arabisk siffror, höjd ca 55 cm Nyckel finns.
Åldersrelaterat slitage. Ej funktionstestad. Ej genomgången. Nagg. Skadad urtavla.