Golvlampa, 1900-talets senare hälft.

Golvlampa med fot i lackerat trä med flätade stomme samt justerbar lampskärm. En ljuspunkt. Höjd 152 cm.

Ej funktionstestad. Slitage på flätning. Ställvis repor samt märken.

Utropspris
2 500 SEK