Invändigt förgylld pokal med graverad dekor med seglats- och stadsmotiv. Livet bär ryska kejsardömets vapen och det estniska vapnets tre leoparder flankerade av emaljerade flaggor. Bär datering 1888 - 1913, kyrilliska bokstäver (IEMJAK), locket kröns av "25" i en krans av ekblad. Oidentifierad mästarstämpel, kontrollstämplad i S:t Petersburg efter 1908, stämplad även i foten och på locket.
Höjd 26,5 cm. Vikt 506 g.
Lockets inre ring med en smärre buckla. Smärre slitage. Enstaka emaljskador.