Matservis, porslin, 58 delar, "Maria", Rosenthal, Tyskland.
Tryckt dekor av polykroma blommor. Bestående av:
12 mattallrikar, 24,5 cm.
12 djupa tallrikar, 24,5 cm.
12 förrättstallrikar, 21,5 cm.
12 assietter, 17,5 cm.
2 skålar, 23 cm.
Kanna, 19 cm.
Såsbåt, 24 cm.
6 uppläggningsfat, 25-39 cm.
Något slitage. Något enstaka nagg.
Rosenthal är en tysk keramikfabrik grundad 1879 av Philipp Rosenthal. Fabriken har sitt säte i Selb i Bayern. Rosenthal tillverkar enkelt porslin och lyxserviser i både traditionell och modern design. Storsäljare är bland annat serviserna ”Maria” och ”Sanssouci”. ”Maria” med den klassiska borden av granatäpplen på kanten är namngiven efter Philipp Rosenthals fru och finns i en mängd olika utföranden. Rosenthal har genom åren gjort en rad designersamarbeten med exempelvis Sigvard Bernadotte, Lisa Larson och Salvador Dalí.