Kaffekanna, sockerskål och gräddkanna. Bukig modell med invändig förgyllning, rikt dekorerade med svängda godronner, rocailler, blommor och flikiga blad. Kaffekannan med svärtat handtag. Höjd 8-20,5 cm. Vikt 674 gram. Schatull medföljer.
Smärre slitage. Märken.