Trompe l'oeil-dekor med grenverk. Handmålade blomstermotiv och förgyllning. Fatets diameter 17,5 cm, koppens höjd inkl locket 14 cm, diameter 8,5 cm vid mynningen. Tillverkarens stämpel.
Koppen med ett kantnagg och genomgående spricka. Förgyllningen med ställvist slitage.