Glob av kartong och papper. Stativ av mässing på fyrdelad fot av svärtad metall. Märkt "Svenska Bokhandelscentralens Glob för Handel och Skola bearbetad av Prof. D:r Ernst Friedrich Stockholm Skala 1: 26, 600 000". Höjd 168 cm.
Slitage. Skador. Lagningar.