Rund skiva fanerad med alrot. Pelarben av björk med fragmentarisk målning av alrotsimitation. Brännmärkt på undersidan: "JAC : SIÖLIN KÖPING . No // 453." samt märkt med Köpings hallstämpel. Diameter 84,5, höjd 76 cm.
Pelarben med ytslitage. Skivan något solblekt. Helhetsintrycket är gott.