Josef Ekberg, assietter, 11 st och fat, flintgods, Gustavsberg, 1920-tal.
Lysterdekor i guld mot grön fond. Märkta Gustavsberg JE undertill. Diameter 18,5-36,5 cm.
Ställvis slitage. Märken. Ställvis färgbortfall av dekor. Glasyrmistor. En av assietterna har nagg och en spricka. Glasyrdefekter. Fatet med lagning och retuscher.