Skåp, Barock, omkring år 1700.
Skåp fanerat med valnöt. En låda nedtill med mässingsbeslag dekorerade med maskaroner. Två dörrar med speglar. Sidostycken med skuren dekor av blommor och kompositakapitäl. Rakt krön med skuren mittdekor av akantus. Inredning med hyllor. Bredd 200, djup 80 höjd 220 cm. Nyckel finns.
Skador. Renoverad. Kompletterad.