Mahogny samt mahognyfaner. Beslag och listverk av mässing. Fällbar skiva. I sargen låda. Längd 88, bredd 43 (85), höjd 78,5 cm. Nyckel finns.
Renoverat. Smärre fanerskador och lagningar. Lackyta med märken. Droppbeslag saknas delvis. Ett ben med förstärkning.