Fanerad med valnöt och alm. Beslag av förgylld mässing. Fällbar skrivklaff med bakomvarande låd- och fackinredning ovan fyra lådor. Längd 106, bredd 56, höjd 105 cm. Nyckel finns.
Smärre fanerskador och lagningar. Senare lås. Bakstycke med spår av maskstungning.