Stämplade Szwarce Warszawie samt 12. Invändig förgyllning. Runda, släta på indragen fot och med dekor av palmettbårder, uppsvängda hänklar i svärtat trä med volutformat fäste, (något olika dekor i volut och bårder). Höjd 10-16,5 cm. Vikt tillsammans 800 gram.
Smärre bucklor och märken. Tekanna med sliten förgyllning. Slitna hänklar. Tekannans hänkel med lagning. Tekannans knopp med spricka. Locket ostämplat.