Kaffekanna, silver, Tyskland, 1900-talets första hälft, svensk importstämpel
Silver 830. Stämplad B.W.K.S.
Bukig form på fyragenombrutna fötter, lätt hamrad yta, skaft och lockknopp i bakelit, med volutformat fäste resp genombrutet fäste. Höjd 24 cm, vikt 684 gram.
Smärre slitage. Undersides graverade initialer.
Vi har de högsta slutpriserna i Skandinavien. Kontakta oss.