Opalinglas polykromt dekorerad med blomsterbuketter. Lampmontering av metall och glas. Ena elektrifierad. Höjd ca. 90 cm.
Ej funktionstestade. Brännarglas med spricka och nagg. Ena omgjord och elektrifierad. Åldersrelaterat slitage.
Prästen Jens Thyrie Böggild och grevinnan Polly Charlotte Danneskiold-Samsøe.