6 gafflar med fiolskaft, Johan Schröder, Landskrona 1759, längd 19 cm.
6 knivar, bl.a. Carl Gideon Renander, Stockholm, omkring år 1800 (otydlig årsstämpel), längd 23 cm.
Total vikt inklusive rostfria blad 1043 gram.
Åldersrelaterat slitage. Knivar med bucklor och lagningar samt otydliga stämplar. Senare blad. Gravyr. Gafflar med stämplade skaft.