Gammalsvensk modell.
5 gafflar, Magnus Ljungqvist, Kristianstad 1798, längd 19,5 cm.
1 gaffel, Jacob Möller, Malmö 1797, längd 19 cm.
1 gaffel, Daniel Hallman, Stockholm 1809, längd 20,5 cm.
1 gaffel, Johan Petter Ernander, Uppsala 1819, längd 20 cm.
1 gaffel, Stephan Westerstråhle, Stockholm 1801, längd 20 cm.
1 gaffel, Sven Pihlgren, Jönköping 1800, längd 20,5 cm.
Vikt 723 gram.
Åldersrelaterat slitage. Skaften stämplade, ett med gravyr. Något sneda tenar. Smärre bristningar.