Soppslevens längd 25,5 cm, stämplad AK, kontrollmästarstämpel Eduard Brandenburg 1860.
Serveringsgaffel, Jugend, med förgyllt blad, längd 13 cm, stämplad Grachev med hovleverantörs märke, 1908-17.
Kaviarspade, förgyllt blad, 15,5 cm, 1882-89, bladet även med senare kontrollstämplar från 1927-55.
Vikt 198 g.
Åldersrelaterat slitage. Soppsleven och gaffeln med gravering.