Brunbetsat böjträ, två av stolarna är mörkgrönbetsade. Alla är etikett och stämpelmärkta. Soffans längd 125 cm, höjd 91 cm, sitthöjd 47 cm. Karmstolens bredd 57 cm, höjd 91 cm, sitthöjd 48 cm. Stolarnas höjd ca 89 cm, bredd 45 cm, sitthöjd 47 cm.
Skador. Bristningar. Senare klädsel. Fläckar. Märken. Repor. Lösa kruvar. Torrsprickor.