Mässingsstomme, 5 ljusarmar med formen av liggande femmor, i mitten plats för ett ljus. Upptill kaskad. Behängd med piggformade prismor samt kedjor. Korgbotten med avslutande kotteknopp. Krönande plym. Elektrifierad. Diameter 70 cm. Höjd ca 95 cm.
Ställvis omfattande slitage. Skador. Böjda delsr. Delvis senare prismor. Sparljushållaren omarbetad. Elektrifierad. Ej funktionstestad.