Hertha Bengtson, teservis, 26 delar, "Blå eld", Rörstrand.
Flintgods. Blank glasyr i blått och vitt.
12 assietter, diameter 18,5 cm.
1 tekanna, höjd 18 cm.
1 gräddkanna, höjd 10,5 cm.
12 tekoppar, höjd 8 cm (fat saknas).
Smärre ytslitage och fläckar. Små nagg.