Fanerat med mahogny. Beslag och inläggningar av mässing. Dekor av stiliserade blad- och blomsterbårder. Uppfällbart lock, invändigt filtklädd skrivplatta samt ett antal fack. Kopplad benställning. Längd 50, bredd 25-51, höjd 79 cm. Nyckel finns.
Renoverad. Kompletterad. Benställningen ej ursprungligen tillhörande. Fanerskador, sprickor, lagningar. Märken.