Mörkbetsad ek. Höj och sänkbart med vev. På hjultrissor av järn. Höjd ca 212, bredd 86, djup 99,5 cm.
Slitage. Märken. Fläckar. Enstaka, smärre avslag.
Staffliet ägdes av konstnären Peter Dahl och stod i hans ateljé på Sigurd Rings Gatan i Aspudden från 1960-talet till början av 2000-talet.