Uppsatsskål, silver och glas, Stockholm, 1900-talets början.
Balusterformad stam, rik dekor av bladslingor och kymation, rund med volutformade tassar. Lös skål klarglas med delvis matterad yta. Diameter 23, höjd 32 cm. Silvrets vikt 516 gram.
Smärre slitage. Otydliga stämplar.
Vi har de högsta slutpriserna i Skandinavien. Kontakta oss.