Hertha Bengtson, mat-och kaffeservis, 81 delar, "Blå eld", Rörstrand.
Glaserade i blått och vitt. Bestående av:
11 vita tallrikar, 23 cm.
1 blå tallrik, 23 cm.
11 blå assietter, 19 cm.
11 vita skålar, 20 cm.
3 vita tekoppar med blå fat, fatens diameter 17 cm.
5 vita kaffe/tekoppar med blå fat, fatens diameter 15,5 cm.
13 vita kaffekoppar med blå fat, fatens diameter 14,5 cm.
Kaffekanna, 22,5 cm.
Kanna, vit, 16 cm.
Kanna, blå, 23 cm.
Sockerksål, blå 8 cm.
Tekanna, blå 18,5 cm.
5 blå uppläggnningsfat, 24-40 cm.
Skål, blå, 28 cm.
Skål, blå, 25 cm.
Litet blått triangulärt fat, 16,5 cm. (nagg).
Runt fat, blått, 26 cm.
Runt fat, vitt, 26 cm.
Såsskål, vit, 19,5 cm.
2 blå karotter med lock, 23 cm.
Soppskål med lock, vit, 26 cm.
6 äggkoppar, 5 cm.
Salt/pepparstörare, 6 cm.
Vissa nagg. Visst bruksslitage. Extre kaffefat medföljer.