Lasse Ollinkari, fåtöljer, ett par, rotting, "Bunkku" 1900-talets mitt
"Lassen oma bunkku" (Lasses egna bunk). Lasse Ollinkari gillade att ge roliga namn till de möbler han formgav. Rotting och läder. Bredd ca 80 cm. Total höjd ca 75 cm.
Ställvis omfattande slitage. Skador. Läderdetaljerna är skadade eller saknas helt. Ramarna är reparerade med spik och tejp. Den andra sitsen är lagad med en masonitskiva.
Originalritningen på stolen är illustrerade i boken: Sisustaminen on kuin käsialaa
Carin Bryggman ja Lasse Ollinkari sisustusarkkitehdin ammatissa 1940- ja 1950-luvulla,
Susanna Aaltonen. Sid 178.