Carl Gustaf Hiort af Ornäs, hylla,"Välipala" för HMN Huonekalu Mikko Nupponen 1950-tal.
Teak-fanerat plan på två triangelformat ställ. Vita hyllplan med fack. Diverse monteringsmöjligheter. Längd ca 305 cm. Bredd 48 cm. Höjd ca 200 cm.
Åldersrelaterat slitage. Färgbortfall. Repor. Skador. Teakskivan solblekt. Ett hyllpan och ett fack medföljer.