Uno & Östen Kristiansson, taklampa, Luxus, 1900-talets andra hälft.
Åtta ljuspunkter. Stomme i teak, skärmar i akrylplast. Diameter 100, höjd 24 cm.
Sprickor och lagningar i en skärm. Senare bets med smärre fläckar. Smärre märken, nagg och slitage. Ej funktionstestad.