Petter Eneroth, bägare, silver, Stockholm, troligen 1778

Delvis förgylld samt invändig förgylld, på fot med svängda knäckar, dekor av vågband, stämplad lambrekäng samt graverad dekor av musselformer och bladslingor, undertill graverad lodangivelse 37 3/4. Årsstämpel U fraktur gemen. Höjd 22 cm, diameter 15,3, vikt 475 gram.

Livet med några mindre bucklor.

Utropspris
6 000 SEK
Lisa Mothander
Lisa Mothander
+46 (0)767 81 06 02