Delvis förgylld samt invändig förgylld, på fot med svängda knäckar, dekor av vågband, stämplad lambrekäng samt graverad dekor av musselformer och bladslingor, undertill graverad lodangivelse 37 3/4. Årsstämpel U fraktur gemen. Höjd 22 cm, diameter 15,3, vikt 475 gram.
Livet med några mindre bucklor.