Modell med dubbel räffla, 15 knivar, 16 gafflar. Knivarna stämplade 1791-92 (en stämplad C.F. Björnstedt 1831), stålblad (några stämplade Wedevåg). Gafflarna stämplade 1791-95 (tre stämplade C.F. Björnstedt 1831).
Slitage. Skaften med bucklor och skador.