Magogny, skiva med rundade hörn, upptill sarg med knoppar i de bakre hörnen, tre lådor, svarvade nedåt avsmalnande ben. Bredd 110, djup 52, höjd 85, skivans höjd 79,5, höjd till till lådornas undre kant 61 cm.
Fanerskador och lagningar. Åldersrelaterat slitage. Nyckel saknas.