Sockerskål med lock, silver, Gustaf Möllenborg, Stockholm 1862.
Rund, nedåt avsmalnande form, dekor av pärlstavsbårder, lock med krönande knopp. Raka bladornerade hänklar. Strösockersked stämplad Gustaf Möllenborg, Stockholm 1849 medföljer. Höjd 18, bredd 17 cm. Total vikt 537 gram.
Smärre slitage. Skeden med bristningar. Bucklor.