Pierre Sala, skrivbord / arbetsbord, "Clairefontaine". Formgiven 1983.
Arbetsbord på ben i form av pennor. Dubbel skiva med med 4,5 cm hög pappersblock. Höjd 66 cm, bredd ca 92 cm, djup 70 cm.
Åldersrelaterat slitage. Enstaka repor. Helhetsintrycket är gott. Pappersark borttagna.