Fanérad med mahogny, på ben av svartlackerad metall. Två skjutdörrar med läderhandtag, bakomvarande hyll-och lånirderning. Brickmärkt "Design Knoll International LTD NK:s verkstäder Nyköping. Typ 583-052 År 1963". Bredd 163, djup 46, höjd 64 cm. Extra hyllbärade medföljer.
Något slitage och repor. Sågade hål i bakstycket. Nyckel saknas.