Mahognyfanerat med intarsiadekor av bårder. Svängd rygg med gallerkant, låd- och fackinredning, klädd skiva. Raka nedåt avsmalnande mässingsskodda ben. Bredd 120, djup 70, höjd 100 cm.
Smärre åldersrelaterat slitage, smärre fanerskador och märken. Nyckel saknas.