Blomsterdekor i underglasyrblått. Riflet och halvblonde. Olika åldrar.
1 tekanna med lock, modellnummer 1/254, höjd 14 cm.
1 gräddkanna, modellnummer 1/522, höjd 10 cm.
1 vas, modellnummer 1/478, höjd 9 cm.
1 senapsburk med lock, modellnummer 1/358, höjd 7 cm.
1 vas, modellnummer 1/2158, höjd 6 cm.
1 crémekopp med lock, modellnummer 1/64, höjd 9 cm.
1 askfat, modellnummer 1/504, diameter 7 cm.
1 mugg, modellnummer 1/393, höjd 8 cm.
1 sockerskål med lock, modellnummer 1/241, höjd 9 cm.
1 mugg, modellnummer 1/137, höjd 7,5 cm.
1 ströare, modellnummer 1/467, höjd 9 cm.
1 ströare, modellnummer 1/480, höjd 9 cm.
1 kaffekanna med lock, modellnummer 1/519, höjd 24 cm.
8 assietter, modellnummer 1/576, diameter 14 cm.
2 assietter, modellnummer 1/300, diameter 14 cm.
12 kaffekoppar med fat, modellnummer 1/713, kopparnas höjd 5, fatens diameter 13 cm.
2 tekoppar med fat, modellnummer 1/525, kopparnas höjd 4,5, fatens diameter 15 cm.
En kopp och sex fat medföljer.
Senapsburk med fotringsnagg. Ströare, modellnummer 1/480 med lagning och skadad propp. Ströare, modellnummer 1/467 med skadad propp. Kaffekannans lock med spricka. Två assietter, modellnummer 1/576 med nagg, varav ett större. Två assietter, modellnummer 1/300 med större nagg. Tre kaffefat med nagg, ett med fotringsnagg och ett med spricka. En kaffekopp tredjesortering. Ett tefat med nagg. Ställvis visst slitage och glasyrdefekter. Mikronagg förekommer.