Ragnar Gellerstedt, bordslampa, Herman Bergmans Konstgjuteri, Stockholm 1920/30-tal.
Brons. Dekor av sittande kvinna med flicka på axeln uppbärande en urna. En ljuspunkt. Signerad Gellerstedt. Gjutarstämpel Herman Bergman Fud. Höjd 48 cm inklusive lampsockel.
Ej funktionstestad. Smärre slitage. Märken. Små bristningar.