Stämplad A. PERSSON MÖBELVERKSTAD Grefmagnigatan 9 Tel. N. 14973 STOCKHOLM. Fanerad med mahogny med flera träslag, intarsiadekor av mönster, medaljonger och girlander, två lådor med dragringar och beslag i mässing. Raka nedåt avsmalnande mässingsskodda ben. Skiva i svart sten. Bredd 102, djup 48, höjd 83 cm. Nyckel finns.
Smärre slitage. Märken. Repor.