Vico Magistretti, fåtöljer, ett par, "Sinbad" tillverkare Cassina, formgiven 1981.
Stomme i svartlackerat trä. Stoppad sits och rygg klädd med textil. Löstagbar klädsel. Bär tillverkarens etikett. Höjd 103 cm, bredd 103 cm, sitthöjd 40 cm.
Slitage. Smärre skador. Fläckar.