Fanérat med olika lövträ och dekor av intarsia. Pardörrar med bakomvarande hyll-och lådinredning. Bredd 100, djup 41, höjd 140,5, cm. Nyckel finns.
Låset defekt, dörren öppen med låset i låst läge med regeln ute. Krackelyr. En hyllbärare saknas. Ställvis fanérskador och märken.